• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Hint.Horozu.Denince.Varol.Yilmaz/
 • https://plus.google.com/u/0/111207298573071521008
 • hint horozu - 18/10/2011

 • Adana'lı bir işçi, yıllardır ikinci el otomobil almak için biriktirdiği 12
  bin lira ile ailesinin tüm itirazlarına rağmen gördüğü günden bu yana aklından
  çıkmayan horozu satın aldı.

   

  Adana'nın Sarıçam Mahallesi'nde oturan evli ve 2 çocuk babası Necmi  Cerid'in
  (36), çocuk yaşlarda başlayan horoz merakı, ilerleyen yıllarda da  artarak devam
  etti.

  Müstakil evinin bahçesinde yaptığı kümesinde bazı cins horozları besleyen 
  Cerid, bir süre önce bir internet sitesinde gördükten sonra aklından çıkmayan
  12  bin lira değerindeki Hint horozuna da talip oldu.


  Karısı ve çocukları için ikinci el otomobil almak
  üzere uzun süredir  biriktiği 12 bin lira ile aile bireylerinin karşı çıkmasına
  rağmen, internette  fotoğrafını gördüğü horozu satın alarak Malatya'dan Adana'ya
  getirten Cerid, onun  için bir de özel kümes yaptırdı.


  Cerid, bir firmada işçi olarak  çalıştığını, aylık kazancı bin 200 lira
  olmasına rağmen, kendisi için çok özel  olan horozunun beslenmesine de büyük
  özen gösterdiğini ifade etti. Hep böyle bir horoz sahibi olmanın hayalini
  kurduğunu belirten Cerit,  şöyle konuştu:


  "Horozu internette gördükten sonra aklımdan bir gün olsun çıkmadı.  Horozu,
  internette satışa çıkaran kişiden 12 bin liraya alarak hemen getirttim.  Aslında
  12 bin lirayı uzun süredir ikinci el otomobil almak
  için biriktirmiştim.  Eşimle bir otomobil alıp çocuklarla filan hafta sonunda
  pikniğe gitmeyi,  bayramlarda akraba ziyaretleri yapmayı planlamıştık. Ama
  horozun fotoğraflarını  görünce otomobil almaktan o anda vazgeçtim. Eşim ve
  çocuklarım bu duruma tepki  gösterdi ama bu bende horoz sevgisi varken almadan
  duramazdım."


  Cerid, horozunu diğer kümes hayvanları gibi beslemediğini yedirdiği  gıdalara
  çok dikkat ettiğini belirterek, “Fındık, fıstık, yaş ve kuru üzüm,  ayçiçek,
  pekmez ve kaynamış yumurta ile beslediğim horozun aylık masrafı 200  lirayı
  buluyor” dedi.
          

  Malatya'da Hint horozu üreterek satışını yapan Varol Yılmaz da, Türkiye 
  genelinde çok sayıda müşterisinin bulunduğunu söyledi.

  Bu tür horozların değerinin yüksek olduğunu belirten Yılmaz, “Bu  horozlar
  daha bilinçli ve bilgili şekilde üretilmesi gerekir. Böyle bir horozu  satın
  alan kişi de, özenle bakmalı. Horoz yetiştirmek bir sanattır. Necmi Cerid'e 
  sattığım horozun baba tarafı Brezilya horozu. En büyük özelliği ise çok nadir 
  bulunan süt beyaz renge sahip olması. Bu horoz, Fransa'nın
  Martinik Adası'nda  yapılan horoz festivalinde kupa kazanmış bir horozun
  yavrusu” diye konuştu.

 • Hint Horoz Efsanesi - 12/04/2011
 • Horoz beslemenin kedi ve köpek beslemek kadar tutkulu bir iş olduğunu belirten her iki ilçe sakinleri horozlarını öve öve bitiremiyorlar.
   
  Artvin’in Şavşat ve Ardanuç ilçelerinde vatandaşların, uzun ötüşüyle bilinen Denizli horozu ve renga renk tüyleriyle bilinen Hint horozlarına olan tutkuları gözlerden kaçmıyor. Her iki ilçede de horoz sevgisi öyle yüce ki, vatandaşlar arasında çeşitli horoz efsaneleri de anlatılıyor. Bu efsanelerin yanı sıra Şavşat’ta horoza bir şiir yazılmış ve hatta bu şiir yerel bir sanatçı tarafından bestelenip Şavşatlıların beğeniyle söylediği bir halk türküsü haline gelmiş. Bu türkü, çeşitli radyo ve televizyon programlarında eğlencelerde en çok istenenler arasında yer almış.  Türkü’den önce abartılarak anlatılan birkaç horoz efsanesini gazetemiz aracılığıyla okuyucularımıza aktaracağız. Ardanuçlu Özkan Solmaz’da eskiden horoz tutkusu olanlar arasında yer alıyor. Çocukluk yıllarında horozları çok sevdiğini belirten Solmaz; “ Bizim bu bölgelerde, hayvancılık yaygındır. Hayvancılık denince akla sadece küçük baş ve büyük başlar gelmemeli. Bu kuşgillerde bakılabilen ve faydalanılabilen hayvanlardır. Biz mesela Hint horozlarını, tavuklarımızı kartallardan korumak için beslerdik. Herkes bilir Hint horozları biraz sert hayvanlardır. Yazları bağ bahçede işlerimizi yaparken tavuklarımızı gözetlememiz mümkün olmuyordu. Bir iki Hint horozu koyardık tavukların başına, onlar tavukları otlatır ve korurdu. Hatta hiç unutmuyorum bir defasında tavuğu kartalın ağzından aldı. Hint horozları iyi uçar, uzun öter, sesleri yüksek çıkar. Bizim horoz Tütünlü Köyü’nde öterdi sesi Aydın Köyü Tanzot’ta duyulurdu öyle böyle değil bu horozların ötüşü. Megafon bağlanmış gibi mübarek hayvanları sesi. İyi ötmeleri için horozcular tarafından bilinen besleme yöntemleri vardır mesela biz zeytin yağı verirdik içerdi hayvan, içince sesi daha iyi çıkardı. Artvin öyle horoz her zeytin yağını içmez, horozlar akıllı hayvanlardır, hayvanlar aleminin gurmesidirler. Ben bir defa eve misafir gelmişti, yanından tavuğu almaya kalktım, tavuğa zarar vereceğimi anlamış olmalı ki hemen saldırıya geçti, tepeme atlayım gagasını kafama vurdu. Annem yardıma koşmasaydı delecekti kafamı. Çok fena saldırıyor.” dedi
   
  Horozun üzerinden tır geçtiJ
  Bir efsaneye göre Şavşat’ta kara yoluna çıkan bir hint horozunun üzerinden tır geçer. Horoz lastiğin altında kalır. Tır ilerler gider aradan birkaç dakika geçer horoz şöyle ayağa kalkar silkelenerek kanatlarını çırpar. Horoza hiç bir şey olmaz.
   
  Şavşatta’ öten horozun sesi Ardanuç’ta duyulurmuşJ
  Yine bir efsaneye göre bu bölgelerde beslenen Denizli ve Hint horozları uzun ötüşlerinin yanı sıra öyle yüksek sesle ötermiş ki, Şavşat’ta öten horozun sesi Ardanuç’ta duyulurmuş.
   
  Hint Horozu’nun özellikleri
  Türk Hint horozları Malaoid türünün alt türü olan aseel ırkı horozlardır, asil soylu, arı, safkan anlamına gelmektedir. Bu kelime Türkçeye de aynı şekliyle geçmiştir. Asil kan, saf, duru manasında kullanmaktayız. Türkiye’de birçok bölgemizde gerçek hayvan severler tarafından çok özel yetiştirme sistemleriyle saf olarak yetiştirilmeye devam eden Hint horozu bölgeler arasında çok azda olsa genel yapısal özellikler fiziki görünüşleriyle birbirinden ayrılabilir.
   
  Türk Hint horozunun genel olarak diğer ırklardan ayrımlanabilir özellikleri geniş bir kaş yapısı ve gözler bu kaş yapısının içersine gizlenmiş dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korunaklı bir yapıya sahiptir. Ortalama olarak erkekler 3000-3500kg arasındadır. Gözler yeşilin tonlarındadır. Hakim olan renkler dişilerde kahverenginden açık kahverengine ve siyah renklerdedir.
   
  Dövüşleri ağır, etkili elleri, muntazam kas yapıları, dengeli bir vücut yapıları vardır. Irklar içinde en dayanıklı horoz, Hint horozudur. Tavuklar 9–10 yumurta yaptıktan sonra kuluçka olur yumurtalar açık krem rengindedir, ortalama 57–60 gr arasında yumurta ağılığı vardır, daha küçük ve daha iri yumurtalar kuluçka altına konulmaz çıkış gücü zayıf olur. Horozlar dik duruşları geniş göğüsleri kalın kemikli ayakları ile tam bir asalet timsalidir.
   
  İbikler fıstık ibik, silme ibik ve silmenin çeşitli formları örneğin taş ibik, gül ibik şeklinde gözlemlenir. Hint horozlarında sakal yoktur. Genellikle horozların sırtlarında sırt saçak tüyleri bulunur. Akrabalı yetiştirilmiş damızlıklarda bazen bu saçak yoktur. Kuyruklar aşağıya doğru ortadan ikiye ayrılmış ıstakoz kuyruğunu andırır. Ayaklar çok açık sarı ve gümüşi renklerde olabilir. Hint horozları ötüşleri çok kısadır hatta öterken ses boğulur.
   
  Bu iki abartılı efsanenin ardından Şavşat’lı şair Nedret Ural’ın horoz için yazdığı şiiri sizinle paylaşmak istiyoruz.
   
  Horozi çarşidan aldım
  Kaça kaça eva galdım
  Çoğ ey dögüşaçağ sandım
  Hint horozum hint horozum

   

  Bazi suya teref gedar
  Arada bir koko edar
  Kokoru görünca nedar
  Hint horozum hint horozum

   

  Hint horozum öta öta
  Kanadini cata cata
  Ahların kokoru tuta
  Hint horozum hint horozum

   

  Bazi çarşiya gedarım
  Güldem a teslim edarım
  Tilki yersa ben nedarım
  Hint horozum hint horozum

 • Psikopat horoz, sahibini öldürdü - 12/04/2011
 • Dövüşmek istemeyen horoz, kendisini aralıksız dövüştürmek isteyen sahibini bakın nasıl öldürdü?
  Psikopat horoz, sahibini öldürdü
  Bengal'de yaşanan olayda, Singrai Soren, dövüşmek istemeyen horozunu ringe çıkmaya zorlayınca horozunun saldırısına uğradı.
   
  MAĞLUP HOROZU PİŞİRİYORLAR

  Horoz sahiplerinin, dövüşü kazanmaları durumunda yaklaşık 60 lira para ödülüyle birlikte, mağlup ettikleri horozu da pişirip yeme haklarının olduğu müsabakalar, horoz sahibini canından etti.
   
  Soren'in arkadaşlarından biri, olayı "Horoz ringden birçok kez kaçmaya çalıştı, ancak her seferinde Soren onu tekrar ringe itti. Buna sinirlenen horoz, Soren'e saldırdı" sözleriyle açıkladı.
   
  BACAKLARINA JİLET BAĞLIYORLAR

  Dövüştürülen horozların bacaklarına jiletler bağlandığını söyleyen polis yetkilileri, Soren'e sinirlenip saldıran horozun, bu jiletlerle adamın boğazını keserek ölümüne neden olduğunu açıkladılar.
   
  Polis, sahibini öldürdükten sonra kaçan horoz konusunda yerel halka "siyah ve kırmızı tüyleri olan horoza yaklaşmamaları" uyarısında bulundu.
   
  Dövüştürülen horozların her dövüşün ardından en az bir saat dinlendirildiği, ancak Soren'in horozunu ilk dövüşünün sadece birkaç dakika sonrasında tekrar ringe çıkarttığı öğrenildi.

 • Ceyhan Koruma Derneğinde Horoz Dövüşü - 12/04/2011
 • Ceyhan-Koruma Derneğinde Horoz Dövüşü
  Adana'nın İmamoğlu İlçesi'nde Kanatlı Kümes Hayvanları Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Derneği'nde, Adıyla Çelişen Bir Uygulamayla Horoz Dövüşü Yaptırılıyor.

   

  Haber: Ceyhan-Koruma Derneğinde Horoz Dövüşü
  Adana'nın İmamoğlu İlçesi'nde Kanatlı Kümes Hayvanları Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Derneği'nde, adıyla çelişen bir uygulamayla horoz dövüşü yaptırılıyor.

  İlçedeki dernek binasında bir araya gelen horoz meraklılarının horozlarını dövüştürmeleri, kameralı cep telefonu ile görüntülendi. Horoz dövüşü için özel ring oluşturulan dernekte, bahisler alınıyor, daha sonra hayvanlar dövüştürülüyor. Bu dövüşü tribünlerden izleyenler, tezahürat yapmayı da ihmal etmiyor. Adında kümes hayvanlarını koruma geçmesine karşılık, onların dövüştüren dernek üyeleri, horozların yara-bere, kan içerisinde kalmasına neden oluyor. Hayatta kalan, şampiyon olan horozların, büyük illerde benzer dövüşlere götürüldüğü belirtiliyor. Dövüşle ilgili bahis ise şifreli olarak söyleniyor. Bahse katılanlar, TL yerine, '10 çay', 20 çay', '50 çay' diyor. '10 çay' cümlesi '10 TL'yi ifade ederken, TL yerine 'çay' kelimesi kullanılıyor.

 • Denizli horoz koruma derneğinde horoz dövüşü - 12/04/2011
 • Horoz Koruma Derneğinde Horoz Dövüşü
  Denizli Horozları ile Kanatlı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'ne baskın yapan polisler gözlerine inanamadı.

   

  Haber: Horoz Koruma Derneğinde Horoz Dövüşü
  Denizli Horozları ile Kanatlı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'ne baskın yapan polis, horoz dövüşü yaptırılan arenayla karşılaştı. Yapılan inceleme sonucu, horozlara dövüştürülmeden önce elektrik verildiği belirlendi. Dernekte yapılan aramalarda yaralanan horozlara dikiş atılması için tıbbi malzemeler ile ağrı kesici ilaçlar da bulundu.

  Horoz dövüştürüldüğü ihbarını alan Denizli Emniyeti Asayiş Şubesi ekipleri, 3'üncü Sanayi Sitesi'ndeki Denizli Horozları ile Kanatlı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'ne baskın yaptı. İçeriye giren polisler, gördükleri manzara karşısında şaşırdı. Dernekte İzmir, Aydın ve çevre illerden gelen kişilerin alkol alıp, horoz dövüşlerine para yatırıp, izledikleri anlaşıldı.

  Dernek çatısı altında horoz dövüştürülen yerde arama yapan polis, dövüşlerde yaralanan horozlara müdahale etmek için iğne, iplik ve ağrı kesici ilaçlar buldu. Ayrıca dövüş öncesi horozlara elektrik verildiği de belirlendi.

  Polis işyerinde çantalar içinde tutulan ve yara- bere içindeki horozları da kurtardı. Yapılan baskın sonrası Dernek Başkanı 41 yaşındaki Selahattin Gezer ile kardeşi 35 yaşındaki Erdal Gezer ve horoz dövüşlerini izleyen 51 kişi gözaltına alındı. S.G. ve E.G. 'kumar oynamak, oynatmak, hayvanlara kötü muamele ve eziyet etmek' suçlarından Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilirken, 51 kişiye kabahatler kanununa göre 154'er lira para cezası kesildi
 • Horoz dövüştürürken göz çıkardılar - 12/04/2011
 • Burdur'da horoz dövüşü operasyonunda 46 kişi gözaltına alındı. Dövüştürülen horozlar birbirinin gözünü çıkarmış

  Horoz dövüştürürken göz çıkardılar
  Onur ÖZKAN

  BURDUR - Polis, Burdur’da bahisle horoz dövüştürenler ile dövüşü izleyen 46 kişiyi gözaltına aldı. 2’si yaralı 16 horoz ise koruma altına alındı. Horoz sahiplerinin, dövüş esnasında rakibe ağır yaralar vermesi için hayvanların gagasını bağladıkları belirlendi.
  Horoz dövüştürülüp, bahis oynatıldığı yolundaki bir ihbarı değerlendiren Burdur Polisi, sanayi sitesindeki bir işyerine baskın düzenledi. Operasyonda 46 kişiyi gözaltına alan polis, 2'si yaralı toplam 16 horozu da koruma altına aldı. Gözaltına alınanlar 100'üncü Yıl Polis Merkezi'ne götürüldü. İşyeri sahipleri hakkında ‘bahis oynatmak, hayvanlara eziyet etmek’ten işlem yapılırken, horoz dövüşünü izleyenlere ise Kabahatler Kanunu'na göre 120'şer lira para cezası uygulandı.
  Yaralı horozlar tedavileri yapılmak üzere Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı'na gönderilirken, horozların rakiplerinde daha derin yaralar açması için gagalarının bağlandığı ortaya çıktı.

  2 HOROZUN GÖZÜ KÖR OLMUŞ

  Burdur Belediyesi Veteriner Hekimi Mete Güven, horozların çok ağır yara aldıklarını belirterek, bu yapılanın bir vahşet olduğunu dile getirdi. Veteriner hekim Güven, “Horozların gaga kısımları iple bağlanmış. Horoz sahipleri gaga bağlama işini dövüş esnasında rakibe ağır yaralar vermesi için yapıyor. Yaralı iki horozdan birinin gözü çıkmış. Diğer horozun da bir gözü kör, muhtemelen bu daha önceki bir dövüşte olmuştur” diye konuştu.
  Horozların bir süre belediyenin hayvan barınağında kalacağını ve tedavilerinin yapılacağını kaydeden Veteriner Hekim Güven, “Savcılığın vereceği talimata göre daha sonra hayvanlar ya sahiplerine verilecek ya da sahiplendirilecek” dedi.
  CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan da, hayvanlara yapılanın insanlık dışı bir hareket olduğunu söyledi. Hayvanları amaçları dışında kullanmanın bir suç olduğunu belirten Özkan, “Bu bir spor değil. Bu şekilde hayvanlara eziyet etmenin bir anlamı yok” diye konuştu. (dha)
                                     www.hinthoroz.com
 • Hint horoz dövüşü baskın 200 gözaltı - 17/03/2011
 • AYDIN – Kuşadası’na bağlı Davutlar Jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda ”Davutlar Hint Horozu Festivali” adı altında horoz dövüşü yaptırıldığı iddiasıyla 200 kişi gözaltına alındı.

  Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Davutlar beldesi çıkışında bir mekanda ”Davutlar Hint Horozu Festivali” adı altında horoz dövüşü yaptırıldığı ihbarını değerlendiren jandarma operasyon düzenledi.

  Operasyonda, mekan sahibinin de içinde bulunduğu 200′e yakın kişi gözaltına alındı, 25 hint horozuna da el konuldu.

  Şüphelilerin üst aramalarında çok sayıda çakı, 5 gram esrar, bir terazi ve ”Davutlar Hint Horozu Festivali” yazılı biletler ele geçirildi.

  Gözaltına alınan ve ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılan şüphelilerden horoz dövüşü yaptıran 15 şüpheliye ”kumar oynatmak” ve ”hayvan haklarını ihlal” suçlarından ceza kesildiği belirtildi.
                                       www.hinthoroz.com

 • Hayvan derneğine horoz dövüşü baskını - 19/12/2010
 •  
 • Amaçları hayvanları korumaktı, ama dernek binasında dövüştürülen yaralı horozlar bulundu. Bodrum polisinin Kümes Hayvanlarını Tanıtma ve Yaşatma Derneği'ne yaptığı baskında 12 kişi gözaltına alındı. 

   Bir ihbarı değerlendiren polis, Bodrum Yokuşbaşı mahallesindeki dernek binasına operasyon düzenledi.

  Yapılan aramada gizli bölümlerde saklanan ve kanlar içindeki 4 horoz bulundu. Yaralı horozlar veterinere gönderilerek tedavi altına alındı.

  Gözaltına alınan 12 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Horoz dövüştürenlerden bazıları duruma tepki gösterdi.

  15 yıldır dövüş horozları beslediğini belirten bir kişi, "Bölgemizde horozların mücadelesi deve güreşi gibi bir gelenektir, bu cins horozlar ve bu iş için eğitiliyor" dedi.

  Dövüşlerin vahşice yapılmadığını ve bahis oynanmadığını savundu.
 • Adana'da Hint Horozu Hırsızlığı - 14/12/2010

 • Adana'da Hint Horozu Hırsızlığı
  10 Şubat 2010 / 13:35
  Adana'da horoz yetiştirerek geçimini sağlayan 5 ailenin, fiyatı 500 ile 2 bin lira arasında değişen 35 Hint horozu bir hafta içinde çalındı.

   

  Merkez Seyhan ilçesinde bir haftada 35 Hint horozunun çalınması vatandaşları isyan ettirdi. Tek geçim kaynakları olan Hint horozlarının bir bir ellerinden gitmesine razı olmayan horoz yetiştiricileri mahalle muhtarlığı önünde buluşarak horozlarıyla birlikte basın açıklaması yaptılar.

  22 horozundan 18'ini çaldıran 46 yaşındaki Metin Yılmaztürk, "Hint horozları çok cins horozlardır. Bunu herkes yetiştiremez. Bu horozların değeri şu anda 500 ile 2 bin lira arasında değişiyor. Bazı Hint horozu fanatikleri bu horozlara 5 bin liraya kadar para verebiliyor. Biz yetiştirdiğimiz horozları yurt dışına ihraç ediyoruz. Özellikle Suudi Arabistan, Irak ve Kıbrıs'a gönderiyoruz. Bunu satın alanlar ya dövüşlerde kullanıyor ya da horozun güzelliğinden dolayı alıyor. Sırf kırmızı gagasından dolayı bu horozu alanlar var" dedi.

  Kendisinin ekonomik krizden sonra işsiz kaldığı için karlı bir iş olan Hint horozu yetiştiriciliğine soyunduğunu, yaklaşık 3 yıldır bu horozlar sayesinde geçimini sağladığını anlatan Yılmaztürk şunları kaydetti: "Bütün mahallenin geçim kaynağı horozlar oldu. İşsiz kalan 5 arkadaşımızla birlikte Hint horozu alarak onları yetiştirmeye başladık. Horozlara çocuklarımız gibi bakıyoruz. Hatta onlara çocuklarımıza bile göstermediğimiz ilgiyi gösteriyoruz. Çünkü onlar çok cins ve asil hayvanlar. Ancak son günlerde horozlarımıza hırsızlar dadandı. Hepsi bir bir yok oluyor."

  Bir haftada 5 kişinin 35 horozunun çalındığını anlatan Yılmaztürk, "Sadece benim 18 horozum çalındı. Sadece 4 horozum kaldı. Diğer arkadaşlarımın da bir bir horozları çalınıyor. Emniyete başvurduk. Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduk. Artık bu hırsızlığa bir çare bulsunlar. Bizim tek geçim kaynağımız bu horozlar" diye konuştu.

  Kalan horozlarının da çalınmasını istemediğini vurgulayan Yılmaztürk, çalınan 18 horozunun getirilmesi halinde, getiren kişiye en iyisinden Hint horozu hediye edeceğini sözlerine ekledi.

 • Hint Horozu Festivalleri - 14/12/2010
 • SEZONLAR AÇILMIŞ DURUMDADIR...

  SİZLERDE KENDİ MEMLEKETİNİZDE YAPILAN HİNT HOROZ

  FESTİVALLERİNİZE BURDAN DAVETİYE GÖNDERİP FESTİVAL GÜNÜNÜ

  YAZABİLRSİNİZ SAYGILARIMLA...

   
  Ziyaret Bilgileri
  Aktif Ziyaretçi4
  Bugün Toplam214
  Toplam Ziyaret445738
  Anket
  Sizin Tercihiniz Yabancı Kan Horoz hangisidir?
  Hava Durumu
  Anlık
  Yarın
  10° 13° 4°
  Saat
  Site Haritası