GönderenKonu: Devamlı Kümeste Kalan Horozlar İçin Yem Karışımı  (Okunma sayısı 6343 defa)

VAROL.YILMAZ

• Forum Üyesi
Devamlı Kümeste Kalan Horozlar İçin Yem Karışımı
Tarih : 31-10-2011 Saat : 21:33

alper turanoglu : 15/07/2011 19:17:19

bence bir horoz devamlı kümeste kalmamalıdır.
devamlı kümeste kalan horoz eksik sayılır.
verilen karısımların hiçbiri horozun toprakta gezerken yiyecegi böcegin,otun,taşın yerini tutmaz...
saygılarımla....

levent nemlioglu : 01/07/2011 02:09:17

Proteini yüksek olan mamalar, özellikle kedi mamalarının dozajı fazla kacırıldıgı zaman hayvanda düzelmeyen göğüs hırıltısı ve nefes problemine yol açıyor. Tecrübe ile sınanmıstır.

varol yılmaz : 20/02/2011 14:26:02

Yasir gardaşım GSM:0533 7405196
bu numarayı arayarak balık unu ve kemik ununu temin edebilrsin saygılarımla...

yasir ateş : 18/02/2011 09:50:39

abi kemik unu ve balık ununu nerden temin edebiliriz yardımcı olursan sevinirim

varol yılmaz : 14/11/2010 00:42:41

100 kg Yem Hazırlamak İçin...

1. Yem Karışımı

Buğday: 14 kg
Ayçiçeği Küspesi: 6 kg
Mısır: 66 kg
Balık Unu: 13 kg
Kireç Taşı: 1 kg

2.Yem Karışımı

Arpa: 10 kg
Mısır: 20 kg
Buğday: 50 kg
Kireçtaşı: 1 kg
Ayçiçeği Küspesi: 5 kg
* Palet Yem (Etlik): 14 kg

* Kemik unu ve Balık unu bulabilecekler, palet yem kullanmasınlar bunun yerine balık unu: 12 kg, kemik unu: 2 kg kullandıklarında daha iyi olur.

Balık ununda alternatifi vardır, kedi mamalarında bulunur bunun yerine kedi maması da kullanabiliriz ama biraz pahalıdır.

Kemik ununda alternatifi, kuzu yemidir, fakat 100 kg yeme en fazla 5 kg katılmalıdır.

Kursak ; Başlıca görevi besinler depolamak, ıslatmak ve yumuşatmaktır. Tavukta kursakta, bakterilerin etkisiyle önemli miktarda nişasta sindirimi olur. Kursakta başlıca iki tip hareket görülür. İçeriye proventriküluse göndermekle ve açlıkla ilgili olan hareketler. Kursak hareketleri peristaltik tiptedir.

Kanatlılar kursakta biriken yemleri parçalamak için taşlık denilen organlarını kullanır. Taşlık, öğütme fonksiyonu için özelleşmiş bir organ olup, kas yapısındadır ve içi kırmızı mercimek tanesi kadar ve daha küçük taşlarla doludur. Kapalı duran hayvanların dışarıdan taş yeme olanakları yoktur, bundan dolayı yediklerini tam sindiremezler ve yarı sindirilmiş şekilde çıkarırlar, bu yüzden hayvanlar yediklerinden istenilen şekilde beslenemezler. Bunu önlemek için yem karışımına veya yemliklere KUM veya KIRILMIŞ MERMER koymak gerekir.

SİZLERİNDEN BU KONU HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞMANIZDAN BÜYÜK ŞEREF DUYARIZ SAYGILARIMLA...

cihan38

• Forum Üyesi
RE:Devamlı Kümeste Kalan Horozlar İçin Yem Karışımı
Tarih : 15-09-2013 Saat : 18:11
selam degerli arkadaslar ben foruma yeni uye oldum bir tanısma platformu olmadığı için buradan yazıyorum ben horozuma yem karısımı olarak mısır buğday b12 li yumurta yemi yanında da ayrıca kuruyemişkarışımı ve bal veriyorum balın bir zararı olurmu birde tavuk neden gurk yatmaz yumurtaları normal fakat hiç gurk yatmadı sebebi nedir  ve ayrıca horoz bakmaya yeni başladım sayılır burada sizlerin yardımlarıyla bu hayvanları iyice ögrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla kayseriden cihan

hakan333

• Forum Üyesi
Tarih : 01-11-2013 Saat : 17:09
sa abi horozların sistemleri oldugunu duydum bide su uyutan el felanvar cokmerak ediyorum bunlar hakkında bilgi verirmisin..

eliko

• Forum Üyesi
Tarih : 07-01-2017 Saat : 00:36
abi kemik ununu tavuklara nasıl vermeliyim?ben genelde ekmek veriyorum tavuklara ama kemik ununu karıştırdığımda tatmıyorlar bile.nedeni nedir?