GönderenKonu: KÜMESLERİMİZ NASIL OLMALIDIR?  (Okunma sayısı 4501 defa)

VAROL.YILMAZ

• Forum Üyesi
KÜMESLERİMİZ NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 03-11-2011 Saat : 00:16

alper turanoglu : 15/07/2011 19:28:30

mrb
kümeslerin en makbülü kışın günes gören yazın serin olan ve boyutu büyük olan kümestir. kümes horozun kesinlikle cıkmayacagı ya d adısardan gelen bir horozla kümes kavgası yapmayacagı bicimde olmalıdır.böylelikle horozların birbirlerine düşme riskleri minimuma indirilmis olur.
ayrıca kümeslerdeki parazitler kesinlikle tüketilmiş olmalı ve mümkünse kümesler haşerelerin uzak durması yer yapmaması icin boyanmalıdır.
saygılarımlaaa....

Okan Aktaş : 17/04/2011 00:30:06

Valla hic anlamam horozdan cevabımı olumlu karşılaman beni çok mutlu etti varol abi çok saol.

varol yılmaz : 16/04/2011 22:27:26

Tabiki gardaşım haklısın özellikle horozlar günde en az 15 dk güneşlendirilmelidir.saygılarımla...

Okan Aktaş : 14/04/2011 19:27:54

Horozlar ne kadar kümeste durmalı ve ve ne kadar kaç saat gezmeli.
Ben şahsen sürekli kümeste horoz bırakmayı yanlış buluyorum horozun her gün en az 15 dk felan gezmesi lazım.Tabiki 15dk minimum süre çünki horozun ayağının açılması lazım ve sıkılır sürekli kümeste.
Şahsen sürekli bilgisayar başında oturan insanla hergün yürüyen insanın performansı aynı olmaz.Demek istediğim umarım anlaşılmıştır.

Bilmem yanılmıyorumdur umarım. Sence varol abi ?

varol yılmaz : 23/11/2010 19:45:07

Hint horozu yetiştiriciliğinde en hassas konuların başında kümes içi koşulların en iyi şekilde başından planlanmış olması gerekir. Eğer ki yetiştirici bu şartları sağlamazsa ilerde birçok hastalıkla karşılaşması kaçınılmazdır. Şartların uygun olmaması direkt olarak hayvanın verimini düşürür. Biz isterse en kaliteli yemlerle beslesek dahi istediğimiz performansı yakalayamayız. Ayrıca ek ilaç masrafları ve hayvan ölümleri de buna eklenirse bir Hint horozunun maliyeti de bir kat daha fazla artacak bütçemize önemli bir yük oluşturacaktır.

Kümes içi hayvanların sağlığını korumak için düzenli havalandırılabilir. Olmalıdır yeterli sayıda havalandırma pencereleri veya fanlardan istifade edilmelidir. Kümes havalandırılması kümes içinde oluşacak sağlığı bozacak olan gazları (metan, karbondioksit) nemi uzaklaştırmak için son derece gereklidir. Gazlar ve nem önlemeli solunum problemlerinin oluşmasına sebep olur. Hint horozcu bu şartları yerine getirmediği zaman kullanacağı ilaçlardan fayda sağlayamaz ilaç tedavisine cevap alamaz

Kümes içinin havalandırılamaması aşırı nem oluşumuna neden olur ki bu birçok küf diye bilinen mantarı hastalıkların ortaya çıkması anlamına gelir. Her zaman Hint horozcuları hayvanım nefes yapıyor ne yapmalıyım diye arayış içine girer. Bunun bir nedeni de kümes içi şartların olumsuzluğu dur

Eğer ortam nemli ise altlık olarak serilen sap saman mantari hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. Daha çok tercih edilmesi gereken kaba yonga talaştır. Talaşın suyu tutma özelliği altlık kalitesi bakımından daha üstündür. Kümesin güneş alabilecek şekilde camları güneye bakacak şekilde konumlandırılması sağlık açısından avantaj sağlayacaktır.

Kümesler hayvan sayısı temel alınarak dizayn edilmelidir 3 tavuk ve bir horoz için ideal kümes alanı 3 ila 4 metrekare olmalıdır. Hayvan sayısı arttıkça daha geniş alana ihtiyaç vardır. Bu önerilen sayıların dışında ki yoğunluklarda çok çeşitli sorunlar yaratmaktadır.
SİZLERİNDE YORUMLARINIZ BEKLİYORUZ...

bydelice35

• Forum Üyesi
RE:KÜMESLERİMİZ NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 03-01-2013 Saat : 16:22

KÜMESLER HAYVAN BAŞINA 1 M2 ALAN VE 1 M YÜKSEKLİKTE OLMALIDIR. YEMLİK VE SULUKLAR ASLA DEVRİLMEYECEK, DÖKÜLMEYECEK ŞEKİLDE TASARLANMALIDIR. YEM VE SU DEĞİŞİMLERİNDE HAYVANLARIMIZ HUZURSUZ EDİLMEMELİDİR.İMKANIMIZ VARSA KÜMESLERİMİZİN İÇLERİNİ TOPRAK YAPMAKTA FAYDA VAR. TOPRAK İÇİNE MERMER TOVU VE KİREÇ KARIŞTIRMAKTA DA YARAR VAR BENCE. BEN KÜMESLERİME KOYDUĞUM TOPRAĞI TOZ KİREÇ VE MERMER TOZU İLE KARIŞTIRIYORUM KİREÇ MİKROPLARI ÖLDÜRÜYOR. MERMER TOZUNU İSE HOROZLRI EŞİNİRKEN TÜKETİYOR. AYRICA KÜMESLERİMİZ ÖZENLE BİT, PİRE , KENEGİBİ ZARARLILARA KARŞI KORUNMAI GEREKLİ İLAÇLAMALAR YAPILMALIDIR. İLAÇLAM 3 HAFTA ARD ARDA YAPILMALIDIR. 1. HAFTA YETİŞKİNLER 2. HAFTA LARVALAR 3. HAFTA DA YUMURTADAN YENİ ÇIKAN LARVALAR İÇİN ÇÖZÜM OLUR. GÜNEŞ ALAN MUNTAZAM KÜMESLER HER ZAMAN HOROZUN ÜZERİNE KOYAR. SICAKLIK 15. DERECENİN ALTINA DÜŞMEMELİ. YAZIN İSE KAVURUCU SICAKTAN KAÇINILMALI. SABAH GÜNEŞİNİ MUTLAKA ALMALI. TEMİZ VE KURU OLMALI.

hakan01

• Forum Üyesi
Tarih : 05-03-2014 Saat : 23:21
abi büğün kireçleme yaptım topraga doktum benım yavrular gagasını yere sürünce 2 yavrunun gozüne kireç geldi ne yapmam lazım yazarsan sevınırım

KARNAVASLI

• Forum Üyesi
Tarih : 03-10-2015 Saat : 14:16
Horozlarımın ayaklarında bir bakteri türedi. Araştırdım ayak biti diyorlar. Beyaz beyaz pütürler oluşuyor ve hayvanın ayak yapısını bozuyor. Pullarını döküyor. 

Bir sürü ilaç denedim ama çözüm olmadı. Ayaklarını neyle ilaçlamalıyım, kümesi neyle ilaçlamalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

saygılar..