GönderenKonu: CİVCİV BAKIMI NASIL OLMALIDIR?  (Okunma sayısı 19347 defa)

VAROL.YILMAZ

 • Forum Üyesi
 • İleti: 21
 • Üyelik Tarihi: 08-10-2011
CİVCİV BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 31-10-2011 Saat : 21:41

 

 

 

 

 

yucel kasal : 05/05/2011 16:43:41

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj :

varol bey benım cıvcıvlere her sabah mısır unununa yumurta kırıp ole verıyorum ama saldırıyolar fakat cıvcıv yemının suratına bıle bakmıyorlar yesıllık de verıyorum 15 gunlukler pılav artıgı bulgur falanda yemege basladılar
ama yumurta cok yararlı onu anladım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

varol yılmaz : 14/11/2010 02:09:55

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj :

Çıkan civcivlerin önünde mutlaka ılık su bulunmalıdır. Civcivlerin tümü çıktıktan sonra anne ve civcivler düz ve rüzgâr almayacak bir yere konmalıdır. Civcivlerin bulunduğu yere civciv yemliği ve suluğu konmalıdır. Yemlik ve suluk sürekli dolu olmalıdır.

Civcivlere 1,5 ay mutlaka civciv yemi verilmelidir. Ek besin olarak 1 ay süre ile yumurta sarısı verilmelidir sonra yumurta akı verilmelidir. Ayrıca civcivler bir haftalık olduktan sonra güneşte gezdirilmelidir, civcivlere yemlerini sindirmesine yardımcı olmak için kum veya mermer tozu haftada 1 kere olmak suretiyle verilmelidir.
Bunlardan daha da önemli bir konu varsa oda civcivlere yeşillik yedirmektir. Civcivler 3 günlük olduktan sonra her gün *yararlı yeşillikler civcivlerin yiyeceği boyutlara getirilerek verilmelidir.

Diğer önemli bir konu ise civciv yemini üreten firmanın araştırılmasıdır çünkü bazı firmaların yemlerinde civcivleri hasta edebilecek mikroplar olabiliyor bunu anlamak için çevremizdeki bakıcılara yemlerini neren aldıklarını hiç toplu ölümlerle karışılaşıp karşılaşmadıklarını sormaktır.

Civcivleri koyduğumuz kümes düz ve yerden yüksek olmalıdır, zemininde tahta olması iyidir. Kümese talaş, saman, vs hiçbir nem tutucu madde konmamalıdır ve kümes mutlaka her gün temizlenmelidir, böyle yapmazsak hastalık gelmesi yüksek bir ihtimaldir.

SİZLERİNDEN BU KONU HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞMANIZDAN BÜYÜK ŞEREF DUYARIZ SAYGILARIMLA...

 

 


kafacı

 • Forum Üyesi
 • İleti: 3
 • Üyelik Tarihi:
RE:CİVCİV BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 12-03-2012 Saat : 20:23

civcivler hep sıcak yerlerde kalmalıdır örneğin ben doğuda olduğum için kalörfer yok sobanın yanına altı ot kartona koyuyorum su ve yiyecek eksik edilmemelidir bence


bydelice35

 • Forum Üyesi
 • İleti: 7
 • Üyelik Tarihi: 03-01-2013
RE:CİVCİV BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 20-07-2012 Saat : 09:25

civciv bakımında 2 aylık olduktan sonra soya unu %98 protein olaran karışım haşlanmış mutfak robotundan geçmiş taze kuzu akciğeri ile karıştırılıp verildiğinde inanılmaz derecede boy atıyor hayvan hızlı gelişiyor kemik yapısı da bir kayadan farksız oluyor. 1 yaşında geldiğinde bu hayvanların boynu bacak kasları bir demirden farksız oluyor. deneyin görün.


hindu

 • Forum Üyesi
 • İleti: 4
 • Üyelik Tarihi: 14-01-2013
RE:CİVCİV BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 14-08-2012 Saat : 10:51

s.a varol abi ben şırnak silopi den yazıyorum abı yaklasık 16 gün önce senden yumurta almıştım abi allah nasip ederse 5 gün sonra civcivler cıkacak abi bnm yuva bahcede. yavruların altında toprak olmasının bir sakıncası var mı abi? sen tahta dedeğin için bunu sordum abi.bir sorumda ilk 1 ay yumurtanın beyazını vermeyelim mi? bir soru daha balık unu ne zaman verilmeli=? sana zahmet cevaplarsan  cok sevinirim. bu arada senın ve bu işe gönül vermiş kardeşlerimin kadir gecesi mübarek olsun. saygılarımla...

VAROL YILMAZ CEVAP:

Canım kardeşim sagol senin ve aileninde tüm dostlarımızında kandilleri mübarek olsun.
yavruların altında toprak olmasının bir sakıncası yok aksine daha iyi olur.
yavrulara taki idmanlarına başlanana kadar yumurtanın sadece beyazı degil sarısınında hatta kabugununda verilmesi gerekir saygılarımla...


hindu

 • Forum Üyesi
 • İleti: 4
 • Üyelik Tarihi: 14-01-2013
RE:CİVCİV BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 16-08-2012 Saat : 13:46

abii ilgin için çok teşekkür ederim. saygılarımla