GönderenKonu: D VİTAMİNİ VE GÜNEŞİN FAYDALARI NELERDİR?  (Okunma sayısı 4559 defa)

VAROL.YILMAZ

  • Forum Üyesi
  • İleti: 21
  • Üyelik Tarihi: 08-10-2011
D VİTAMİNİ VE GÜNEŞİN FAYDALARI NELERDİR?
Tarih : 31-10-2011 Saat : 21:45

 

Doğadaki tek ültraviyole ışın kaynağı olan güneş, organizma için çok yararlıdır. Vücudun D vitamini gereksinimi büyük ölçüde güneş tarafından sağlanır. Kemiklerin ve özellikle gaganın güçlenmesi için D vitamini son derece önemlidir.

D vitamini kalsiyumun kemiklerde depolanmasını ve mobilizasyonunu sağlar. Ayrıca yeterli kalsiyum ve fosfor sağlayarak kemik oluşumunu artırır. Yeterli kalsiyum ve fosfor sağlayarak kemik oluşumunu artırır.

D vitamini doğrudan güneş ışığı ile deride sentez edildiği gibi besinlerle de alınır. Özellikler karaciğer, yoğurt, balık ve yeşilliklerde D vitamini bol miktarda vardır. Bu besinlerle beraber güneş kemik gelişimini düzenler ve sağlam yapılı horozlar alınır. Ama dışarıdan sentetik olarak verilen D vitaminin yararından çok zararı vardır.


D vitamininin eksikliğinde ise sarsaklık; denilen yani horozların ayakta sağlam durmasını zorlaştıran hastalık ortaya çıkar.

Bunun için horozlarımızı D vitamini içeren besinler verir ve haftada en az 3 saat güneşlendirirsek kemik gelişimini tamamlamış oluruz.

Unutmayalım ki kemik yapısı güçlü olmayan hayvanın kas yapısı da güçlü olmaz.

SİZLERİNDEN BU KONU HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞMANIZDAN BÜYÜK ŞEREF DUYARIZ SAYGILARIMLA...

 


kulalı

  • Forum Üyesi
  • İleti: 2
  • Üyelik Tarihi:
RE:D VİTAMİNİ VE GÜNEŞİN FAYDALARI NELERDİR?
Tarih : 29-03-2012 Saat : 11:23

horozlarına fazla güneş gösteremeyen arkadaşlara CAL-D-OS diye bir d vitamini ve calsiyum ilacı var kullanabilirsiniz ama biraz kuvvetli olduğu için horozun 6 saatte bitirebilceği kadar suya verilmelidir ( karışım 1 lt suya 5 ml olarak verilebilir ) saygılarımla ...


bydelice35

  • Forum Üyesi
  • İleti: 7
  • Üyelik Tarihi: 03-01-2013
RE:D VİTAMİNİ VE GÜNEŞİN FAYDALARI NELERDİR?
Tarih : 19-09-2012 Saat : 14:48

VAROL BEYİN YAZDIKLARINA TAMAMEN KATILMAKLA BERABER HOROZLARIMIZA YAVRULUK DÖNEMLERİNDEN İTİBAREN LOR PEYNİRİ VERİLEREK VE YUMURTA KABUĞU VERİLEREK DE BİR NEBZE OLSUN KALSİYUM AÇIĞINI KAPATMIŞ OLURUZ. BU İŞE GÖNÜL VEREN HER ARKADAŞIN BAĞI BAHÇESİ ARAZİSİ YOK. KİMİSİ DÜKKANDA, KİMİSİ DEPODA, KİMİSİ KÖMÜRLÜKTE BAKIYOR HAYVANLARA. BZISI TOPRAK GÖRMÜYOR ONUN İÇİN EKSİK KALAN HERŞEYİ ANCAK BESİNLERLE TAMAMLAYABİLİRİZ. SAYGILIRIMLA...