GönderenKonu: HİNT HOROZ ANTREMANI NASIL OLMALIDIR?  (Okunma sayısı 41889 defa)

VAROL.YILMAZ

 • Forum Üyesi
 • İleti: 21
 • Üyelik Tarihi: 08-10-2011
HİNT HOROZ ANTREMANI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 03-11-2011 Saat : 00:16

alper turanoglu : 15/07/2011 19:22:53

 

 

 

 

Mesaj :

mrb
horoza el ile verebileceginiz iş sınırlıdır.bazı horozlar vardır el işi almazlar,bazıları vardır el degmeden işli sayılırlar.
benim horozlarım kahveye gitmeden son idmanını kendi ile denk bir horozla evimde dövüşür ve göz doldurursa kahveye gider.ve evimde yaptıgım dövüs cercevesi icerisinde kurallar ile uygulanır.böylelikle sahada beklenmedik bir olay ya da sürpriz ile karsılasma riskini azaltmıs oluyorum...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

varol yılmaz : 17/03/2011 15:57:33

 

 

 

 

 

Mesaj :

Talha bey şimdi hint horozu için el idmanı hani derlerye her yiyidin bir yogurt yiyişi vardır diye şimdi el idmanı çok hassasiyet isteyen bir iş mantıklı düşünüp mantıklı hareket ederek kısa ve öz olarak şu şekilde düşünebiliriz bir sporcu maça çıkmadan önce yaptıgı hareketler çalıştırdıgı eller kollar ayaklar vb gibi şeyler binevi bunları masaj olarak horoza vermek gerek umarım yardımcı olabilmişimdir saygılarımla...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

talha kaya : 21/02/2011 09:55:11

 

 

 

 

 

Mesaj :

bende 9aylık yavru var el idmanı veremiyorum hayvana zarar vermekten korkuyorum bilmemek hata değil öğrenmemek hata yarımınızı bekliyorum talha selamlar olsun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

varol yılmaz : 23/11/2010 19:36:26

 

 

 

 

 

Mesaj :

Horozun kabiliyetinin artırılması; Horoz dövüşecek erginliğe geldikten sonra akrabalığı bulunmayan yaş ve kilo olarak denk olan horozla yapılan idmandır. Bu idmandaki amaç horozun stil olarak farklı horozlar karşısında yapabileceklerini görmek ve horoza farklı stiller gösterip horozun dövüş kabiliyetini artırmaktır.

İlk İdman;
Bir horoza ilk idmanı verilirken dikkat edilmesi gereken en büyük unsurlardan biri karşıdaki horozun yaş, boy, ağırlık eşit olması dışında karşıdaki horozunda ilk idmanı olması gerekir, aksi halde tecrübeli horoz ilk idmanda olan yavru horozu tavır ve hareketleriyle ürkütebilir. İlk idmanın süresi 15 dk geçmemelidir, bunun nedeni ise hayvanlar dövüşe alışmaları ama hasar görmelerinin engellenmesidir.

İkinci İdman;
İkinci idman horozun artık tecrübe kazanacağı idmandır, bunun için biraz uzun tutulur ve ilk 10 dk açık, diğer 20 dk kapalı idman edilir. Önemli olan horozu ilk idmanındaki horozun dışında bir horozla idman etmektir. Bu idmanda horoz elindeki marifetleri yavaş yavaş göstermeye başlar.

Üçüncü İdman;
Üçüncü idman en önemli idman ve horozun kendini gösterdiği bir idmandır, bu idman sonunda artık horoz ringe gitmeye hazırdır. Bu idmanın süresi 45 – 60 dk olur bu aralık horozların durumuna göre değişir. Horozlar ilk 7 dk ve son 7 dk açık diğer sürelerde kapalı idman edilmelidir.

Horozun Kas Yapısının Güçlendirilmesi; Horozun kas yapısının güçlendirilmesi için yapılan idman çeşidi üçtür.

Horozla yapılan idman
Koşturma
El İdmanı
Horozla yapılan idman; horozun kabiliyetinin artırılması konusunda işlenmiştir.

Koşturma; Horozun haftada bir kere 10-15 dk arasında koşturulması ile olan idmandır, bu idmanda horoz fazla kilolarını atar, tırnaklarını düzeltir, kondisyonunu artırır, en faydalı idmanlardan birisidir.

El İdmanı; El işi denilen bu idman çeşidi herkes tarafından saklanan adeta bir sır gibidir. Faydası çoktur fakat yanlış yapıldığında zararı daha çoktur, bu yüzden iyice öğrenilmeden yapılması horozu bozabilir

SİZLERİNDE YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ...

 


anakonda83

 • Forum Üyesi
 • İleti: 2
 • Üyelik Tarihi:
RE:HİNT HOROZ ANTREMANI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 09-12-2011 Saat : 11:20

horoza düzenli olarak yapılan but kanat boyun ve döş (göğüs) masajıda bir nevi el işi sayılır


koray

 • Forum Üyesi
 • İleti: 2
 • Üyelik Tarihi:
RE:HİNT HOROZ ANTREMANI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 20-01-2012 Saat : 22:06

merhaba varol abi benim devamlı atkı atan horozum  şimdi atmıyor kafa vermeye başladı 


koray

 • Forum Üyesi
 • İleti: 2
 • Üyelik Tarihi:
RE:HİNT HOROZ ANTREMANI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 21-01-2012 Saat : 19:32

AngryEagle

 • Forum Üyesi
 • İleti: 2
 • Üyelik Tarihi:
RE:HİNT HOROZ ANTREMANI NASIL OLMALIDIR?
Tarih : 01-02-2012 Saat : 13:39

>Bir horoz idmana ne zaman başlar?

Horoz 6 aylık olduktan sonra proteine ihtiyacı vardır, bunun için daha önceki konuda yazılan proteinlerden hergün düzenli olarak verilir, horoz zaten kendini proteini alınca hafif hafif kümeste yapar, 7.5 aylık olunca da idmanlar başlar.

>İdmanlar ne şekilde ve zaman aralığı nedir?

7.5 aylık olan horoz haftada 3 gün gezmek zorundadır, gezdirme hayvana her yönde güven kazandırır, cevreye alışır, seslere alışır, hayvanı hafiften koşturmaya başlarsınız, ve el idmanı dediğimiz idman verilir.

8.5 aylık olan hayvan dengi ve akrabası olmayan bir yavru ile 10 dk idman edilir idmandan sonra güzel temizlenir. ve 5 gün dinlenmeye alınır. Burada unutulmaması gereken protein verilmesidir aksi taktirde verilen idmanlar bir işe yaraz.

9 aylık olan yavru 5 dk başlangıç açık , sonra gagalıkla 20 dk, açık son 5 dk idman edilir.

Periyodları horozun ileşmesi ve sıhhati belirler.Çabuk iyileşen horozun idmanı daha kısa aralıklarla olur.

Unutulmaması gereken diğer bir konuda horozun fazla hırpalanmamasına dikkat etmektir, Horozu yıldırabilirsiniz.

İdmandaki horozun performansı nasıl ölçülür?

Horozun performansına ilk 3 idmanında bakılmaz çünkü horozun sistemini oturtması için en az toplamda 60 dk idman yapması gerekir, 4. idmanını 15 dk sırf performansına bakmak için yapabilirsiniz, Performansını çok iyi şekilde ölçmek istiyorsanız idmanı kameraya çekmenizi öneririm, kameranız yoksada istatistik tutmak size kalmış

15 dk için,
Kaç tokat vuruyor.
Kaç tokat yedi.
Karşıladığı tokat sayısı.
Baskınlık durumu.
Nefes yapıp yapmaması

Bunun gibi başlıklara bakılır ve performans değerlendirmesi yapılır, Zaten üstün hayvanı şeçmek basit olur ama eksiklerinide görmek önemlidir.

Saygılar.