GönderenKonu: HİNT HOROZUNUN MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ  (Okunma sayısı 17813 defa)

VAROL.YILMAZ

 • Forum Üyesi
 • İleti: 21
 • Üyelik Tarihi: 08-10-2011
HİNT HOROZUNUN MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Tarih : 03-11-2011 Saat : 00:17

Okan Aktaş : 15/04/2011 19:54:52

 

 

 

 

Mesaj :

Türk Hint horozları Malaoid türünün alt türü olan aseel ırkı horozlardır, asil soylu, arı, safkan anlamına gelmektedir. Bu kelime Türkçeye de aynı şekliyle geçmiştir. Asil kan, saf, duru manasında kullanmaktayız. Türkiye’de birçok bölgemizde gerçek hayvan severler tarafından çok özel yetiştirme sistemleriyle saf olarak yetiştirilmeye devam eden Hint horozu bölgeler arasında çok azda olsa genel yapısal özellikler fiziki görünüşleriyle birbirinden ayrılabilir.


Türk Hint horozunun genel olarak diğer ırklardan ayrımlanabilir özellikleri geniş bir kaş yapısı ve gözler bu kaş yapısının içersine gizlenmiş dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korunaklı bir yapıya sahiptir. Ortalama olarak erkekler 3000-3500kg arasındadır. Gözler yeşilin tonlarındadır. Hakim olan renkler dişilerde kahverenginden açık kahverengine ve siyah renklerdedir.

Dövüşleri ağır, etkili elleri, muntazam kas yapıları, dengeli bir vücut yapıları vardır. Irklar içinde en dayanıklı horoz, Hint horozudur. Tavuklar 9–10 yumurta yaptıktan sonra kuluçka olur yumurtalar açık krem rengindedir, ortalama 57–60 gr arasında yumurta ağılığı vardır, daha küçük ve daha iri yumurtalar kuluçka altına konulmaz çıkış gücü zayıf olur. Horozlar dik duruşları geniş göğüsleri kalın kemikli ayakları ile tam bir asalet timsalidir.

İbikler fıstık ibik, silme ibik ve silmenin çeşitli formları örneğin taş ibik, gül ibik şeklinde gözlemlenir. Hint horozlarında sakal yoktur. Genellikle horozların sırtlarında sırt saçak tüyleri bulunur. Akrabalı yetiştirilmiş damızlıklarda bazen bu saçak yoktur. Kuyruklar aşağıya doğru ortadan ikiye ayrılmış ıstakoz kuyruğunu andırır. Ayaklar çok açık sarı ve gümüşi renklerde olabilir. Hint horozları ötüşleri çok kısadır hatta öterken ses boğulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

varol yılmaz : 23/11/2010 20:18:44

 

 

 

 

 

Mesaj :

Tüy Rengi: Vücut siyah-kızıl, sarı-siyah, beyaz, siyah veya bu renklerin kombinasyonları olan renkte tüylerle kaplıdır. Yele ve kuyruk tüyleri parlaktır. ışık altında yeşil siyah yansımalar yapar.

Deri Rengi: Beyazdır

Ergin Canlı Ağırlıkları, gr: 3000 gr ile 5000 gr arasında değişir

Ergin Boy Uzunlukları, cm: 80 cm ile 120 cm arasında değişir

Cinsel Olgunluk Yaşı, hafta: Erkekte 24-44 hafta arasında dişide ise 20-32 hafta arasında değişmektedir

Gaga Yapısı: Orta uzunlukta, güçlü, gaga rengi koyu sarı, kahverengi, siyah tonlarında veya bu üç rengin kombinasyonları şeklindedir. Bazılarında gagalarında gagayı iki parçaya ayıran oluklar vardır.

Göz Yapısı: Orta büyüklükte, yuvarlak ve mavi, balköpüğü renklerindedir, göz bebeğinin çevresinde ince bir halka şeklinde beyazlık vardır. Gözler Kafatasındaki göz oyuğuna gizlenmiş bir şekilde gömülüdür.

İbik Yapısı: Silme, Fıstık veya gül ibik olarak değişebilir. Koyu kırmızı, etli ve serttir.

Kulak ve Lopları: Kulaklar kısa tüylerle kaplı, kulakların altında her iki tarafta çok az belirgin kırmızı, beyaz veya kırmızı kulak küpesi vardır.

Sakal: Orta genişlikte ve yok denecek kadar kısadır.

Ayak ve Tırnak Yapısı: Bacaklar yüksek, sağlam yapılı, düz duruşlu, incik, ayak derisi ve pulları sarı, siyah, gümüş renk tonlarında, tüysüz, dört parmaklı ve mahmuzludur. Kalemleri kısa ve kalındır.

Kanat Yapısı: Kısa ve geniştir.

Kuyruk Yapısı: Sağlam yapılı ve gösterişli, kuyruk tüyleri çoğunlukla yatay açılarla bağlantılıdır.

Boyun Yapısı: Uzun, kaslı ve tüylüdür.

Ense Yapısı: Kısa, kalın ve tüylüdür.

Göğüs Yapısı: Geniş, kaslı ve kemiklidir.

Dişi ve erkeği Ayrıran Özellikler: Dişilerinin tüyleri soluk ve düzdür, kiloları ve boyları erkeklere oranla yarı yarıya azdır.

Yıllık Yumurta Verimi, adet: Ortalama 80 adettir.

Yumurta Kabuk Rengi: Beyaz veya Beyaz Tonlarındadır.

Yumurta Boyutu: küçüktür.
Telek Rengi: Vücut siyah-kızıl, sarı-siyah, beyaz, siyah veya bu renklerin kombinasyonları olan renkte tüylerle kaplıdır.

 


acemı46

 • Forum Üyesi
 • İleti: 2
 • Üyelik Tarihi:
RE:HİNT HOROZUNUN MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Tarih : 11-12-2011 Saat : 09:39

selamun aleykum.sıtenız guzel tebrıkler.ırklar hakkında resımlerle beraber daha detaylı bılgı versenız ımkan olcusunde hos olur sızler bakarbakmaz horozun ırkını veya cıns olmadıgını bılırsınız bızım gıbı acemıler ıcın sıkıntı para verıp cıns tavuk ve horoz alıyoruz bılen bırı bu cıns degıl deyınce olan oluyor.kısada olsa resımlı bılgı hos olur selam ve dua ıle..


acemı46

 • Forum Üyesi
 • İleti: 2
 • Üyelik Tarihi:
RE:HİNT HOROZUNUN MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Tarih : 26-12-2011 Saat : 20:53

selamun aleykum  bilği için teşekkür ederim


baltacı

 • Forum Üyesi
 • İleti: 2
 • Üyelik Tarihi: 02-02-2012
RE:HİNT HOROZUNUN MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Tarih : 20-01-2012 Saat : 04:34

birde hit horozunun belirgin beş işareti varmış bu işaretleri açıklayarak söylerseniniz  iyiolur bunları tıpkı el idmanında olduğu gibi horozcular saklıyor birisi benim tahminimce horozun çatalı çünkü horozdan anlayanlar direk horozun çatalına elliyor ama gerisini bilmiyorum nezaman sorsam lafı değiştiriyolar